2024. április 25-27. között rendezték meg a II. Eötvözet SZITU színháztudományi konferenciát az ELTE Eötvös József Collegiumában Budapesten. Gemza Melinda előadásában a kulturális közszféra társadalmi felelősségvállalásáról beszélt (Public Social Responsibility) , és azon belül azoknak a közintézményként működő színházaknak a lehetőségeiről, ahol még csak elszórtan fedezhetőek fel a PSR-hoz kapcsolódó tevékenységek.
Gemza Melinda előadásában amellett érvelt, hogy a közintézményként működő színházak esetében is érdemes feltenni olyan kérdéseket, hogy mit és hogyan produkálnak, milyen modellek megvalósításával lehetnek fenntarthatóbbak, etikusabbak, hogyan építhetnek be átgondolt, a társadalomra valós hatást gyakorló tevékenységeket a repertoárjukba, illetve hogyan tudnak a kulturális jogok figyelembevételével működni. Kutatását ismertetve arról is beszélt, hogy a téttel bíró, bevonódásra lehetőséget nyújtó részvételi színházi formák , illetve az ezekkel dolgozó alkalmazott színházi előadások meg tudják teremteni ennek a lehetőségét. Biztosítani tudják, hogy a kőszínházak felelősséget vállaljanak a társadalom (de legalábbis saját mikro- illetve makrokörnyezetük) állapotáért . Ezen programok integrálása a kőszínházakba megteremtheti a PSR egyik pillérét.
Gemza Melinda aktív színházi alkotóként, a Csokonai Ifjúsági Program (CSIP) alapító-vezetőjeként és a Debreceni Egyetem doktorjelöltjeként széleskörű gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezik arról, hogy hosszú évek munkája szükséges ahhoz, hogy apró lépésenként kialakuljon egy olyan szervezeti kultúra (és ezzel párhuzamosan egy szervezeti struktúra) a közszférán belül működő kulturális intézményekben, amely lehetővé teszi a társadalmi felelősségvállalás szervezeti integrációját . Magyarországon még nagyon kevés közintézmény foglalkozik a saját társadalmi felelősségével, illetve teszi mérhetővé az ilyen fókuszú tevékenységének hatását, de a jó gyakorlatok megosztásával a SIXAGON is igyekszik hozzájárulni a szemléletváltozáshoz.