A társadalmi innováció regionális ökoszisztémáját, az együttműködés lehetséges kereteit és gyakorlati tapasztalatait vizsgálta a PilotInnCitites (Pilot-based Innovation Ecosystems for Smart Cities) nevű projekt keretében rendezett Társadalmi innovációs ökoszisztéma-építő workshop. Az INTERREG Duna Régió Program támogatásával megvalósult rendezvénynek a Debreceni Egyetem adott otthont 2024. október 21-én. Az egész napos szakmai program a Neumann Techológiai Platform és a HROD Közösségi Gazdaság- és Társadalomfejlesztési Központ szervezésében valósult meg, utóbbi szervezet meghívására örömmel csatlakoztunk az előadókhoz.
A program első felében Dr. Czibere Ibolya, a DE BTK Politikatudományi és Szociológiai Intézetének vezetője tartott előadást a társadalmi innováció felsőoktatásbeli jelenlétéről. Hangsúlyozta, hogy az akadémiai szektor nem csupán kutatója a társadalmi innovációs tevékenységeknek, hanem jelentős szerepet tölt be a társadalmi problémák diagnosztizálása, a hatásmérés, illetve a társadalmi változások prognosztizálása terén.
Ditzendy Károly Arisztid, a projekt szakmai megvalósításáért felelős HROD.net szervezet igazgatójaként a PilotInnCities projekt szakmai célkitűzéseit ismertette. Kiemelte: a HROD számára fontos szempont volt, hogy a társadalmi innováció megjelenjen a projekten belül, ezért szentelték ennek a területnek a workshop-sorozat harmadik, debreceni állomását .
A SIXAGON részéről jelen volt a workshopon Miklós Eszter, aki a "Társadalmi innováció, partnerség, együttműködés" című kerekasztal-beszélgetést vezette. A beszélgetés célja azoknak a támogató és akadályozó tényezőknek a megismerése volt, amelyek befolyásolják a társadalmi innovációs tevékenységekre. A panelbeszélgetés tagjai közül Dr. Czibere Ibolya az akadémiai szektornak a gazdasági szektorhoz képest észlelhető lassabb működését emelte ki, míg Kiss Dávid ( Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Jelenlét Program szakmai vezetője) a rendelkezésre álló források rugalmatlan felhasználási szabályait hozta szóba. A beszélgetésen részt vett az EDC Debrecen képviseletében Pécskay Zoltán ügyvezető is, aki Debrecen városfejlesztési terveiről számolt be a jelenlévőknek.
A workshop második részében társadalmi innovációs projektek, illetve kísérleti fejlesztések bemutatására került sor. Miklós Eszter a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) keretében, a SIXAGON partnerségével megvalósult Legyél Te is számkirálynő! című projekt fejlesztéséről számolt be, míg Gemza Melinda a nemrég indult, Tabumentes övezet - szexedukációs drámaworkshop projekt kísérleti fejlesztési tervét ismertette.
A rendezvény remek alkalmat biztosított arra, hogy szorosabbra váljanak a már meglévő szakmai kapcsolataink a TINLAB-bal és az EDC Debrecennel, illetve lehetőségünk volt új szakmai partnerek és társadalmi innovációs projektek megismerésére. Köszönjük a részvételi lehetőséget a HROD-nak!