2024. március 21-én Ceglédre látogatott a SIXAGON csapata, ahol az Urban21 konferenciasorozat idei állomásán a tehetségmegtartás és a társadalmi innovációk szerepe állt a rendezvény középpontjában. A konferencia szervezője a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) keretében a Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány volt, amelynek elnöke, Hollósi Szabolcs megnyitó beszédében kiemelte, hogy milyen égető szüksége van a 21. századi településeknek a tehetségeik felismerésére, gondozására és megtartására. A konferencia nyitóelőadását Steigervald Krisztián generációkutató tartotta, aki sokszínű példákon keresztül tárta fel a generációk együttműködésében rejlő kihívásokat és lehetőségeket, végső soron arra mutatva rá, hogy ahogy egy családban és egy munkahelyen, úgy egy településen is a különböző generációk egyedi nézőpontjainak összehangolása erősíti meg a közösséget.
Érdeklődéssel hallgattuk Varga Andrea, Miskolc város alpolgármesterének beszámolóját a 4IM projekt eddigi tapasztalatairól, illetve a Miskolc előtt álló kihívásokról, és Kézy Béla (MEGAKOM Stratégiai Tanácsadó Iroda) segítségével jó volt kitekinteni a tehetségvonzás és -megtartás európai jó gyakorlataira. Olyan kreatív, innovatív és könnyen adaptálható példákat ismertünk meg, amelyek közös pontja az volt, hogy a települések felismerték a saját erősségeiket, és így önazonos módon sikerült megszólítaniuk a tehetségeket.
Az Urban21 konferencia alkalmat adott arra is, hogy bemutatkozzanak a TINLAB társadalmi innovátori pályázatának győztes projektjei. Két kerekasztal-beszélgetés keretében ismertük meg azokat az ötletgazdákat, akik a több fordulós kiválasztási folyamat végén megkapták a lehetőséget a projektjük kifejlesztésére. Nagy örömünkre projektmenedzserünk, Miklós Eszter is a kiválasztott innovátorok közé került "Legyél Te is számkirálynő!" című projektötletével, így az előttünk álló fél évben a SIXAGON szakmai támogatásával fejleszti ki a drámapedagógiai programot. A kísérleti fejlesztések a TINLAB fókuszterületeihez – Digitalizáció társadalmi hatásai; Kultúra, kompetencia és humán tőke; Életminőséget javító társadalmi innovációk; Társadalmi innovációs módszertanok – illeszkednek. A győztes projektötletek a TINLAB oldalán, ide kattintva ismerhetők meg.
A konferencia záró panelbeszélgetése keretében fejlesztéspolitikai szakértők és kistelepülések civil szervezeteinek képviselői beszélgettek a tehetség komplex fogalmáról, a tehetség felismerésének fontosságáról, illetve a fiatal vagy idősebb tehetségek településen való megtartásának jó gyakorlatairól.
Köszönjük a szervezőknek az értékes előadásokat és beszélgetéseket, érdeklődve ismertük meg a tehetségvonzás és -megtartás európai és hazai jó gyakorlatait, és örömmel építettük szakmai kapcsolatrendszerünket.
Az Urban21 konferencia teljes hosszában visszanézhető ide kattintva.